пʼятниця, 23 вересня 2011 р.

Про ДЄВУШЕК Херсона

Пишу і розумію, що мені напевно скажуть, що я
А) не маю почуття гумору
Б) не розуміюся на АРТі
В) або, як сказав один пан, «девочки завидуют, поэтому придумали себе какой-то сексизм».
Але я не можу не відреагувати.
Днями в Херсоні відбулася презентація «Альтернативного АРТ путівника» по місту Херсону. Наскільки це надзвичайна подія можна зрозуміти з того, що і досі з цього приводу тривають дискусії в громаді.
Я глибоко поважаю авторів видання і тому щиро раділа, коли переглядала «АРТ путівник». Я дізналась про багато цікавих подій, пов’язаних з Херсоном, непересічних особистостей, які були і є у нашому місті, архітектуру, кіно, тощо. Це дійсно альтернативний, свіжий, незвичний погляд на Херсон. Я пишалася, що саме в нашому місті розроблений «Арт путівник». Але, коли я прочитала розділ «ДЄВУШКІ» (с.38-39) радість змінилася розчаруванням.

З декількох причин. Спробую пояснити, з яких саме.
1. Автори поставили херсонських дівчат в один ряд з люками, вагами, годинниками, воротами та іншими (нехай і прекрасними ) РЕЧАМИ міста Херсона.

2. Цитата з тексту «Девушка – одна из главных херсонских достопримечательностей…»
Подивилася значення слова «достопримечательность» у тлумачному словнику Ожегова: «Достопримечательность -и, ж. 1. см. достопримечательный. 2. Место или принадлежащий какому-н. месту ПРЕДМЕТ, заслуживающие особого внимания. Исторические достопримечательности города. Осмотр достопримечательностей»
Або інше визначення:
«Достопримечательность — место, вещь или объект, заслуживающие особого внимания, знаменитые или замечательные чем-либо, например, являющиеся историческим наследием, художественной ценностью» (Вікіпедія).
Тобто дівчина Херсона – це неістота. Знана в Україні та за її межами експертка з ґендерних питань Оксана Кісь вважає, що оречевлення жінок, ставлення до них як до об’єктів, є ознакою сексизму. Я цілком з нею погоджуюсь.

3. І знову текст: «Словно спелый фрукт, она втянула в себя соки всех народов, живших на этой благодатной земле: все видимые и невидимые плюсы инцеста разных этносов налицо».
Ось одне з тлумачень слова інцест. «Инце́ст (лат. incestus — преступный, греховный) — кровосмешение, половая связь между близкими кровными родственниками (родителями и детьми, братьями и сёстрами). (Вікіпедія)
Навіть не хочу коментувати. Це якесь безглуздя, що дівчата Херсона є продуктом інцесту різних етносів.

4. Далі текст: «Частенько своими взглядами на жизнь она напрочь ломает стереотип нежной и трудолюбивой Золушки, утверждая, что главное – это удачно выйти замуж, а на худой конец (если он на самом деле совсем худой) – то можно и влюбиться».
Шкода, що всіх дівчат Херсона підвели під один знаменник. Головне їх устремління, на думку авторів, – це гарно вийти заміж або бути працелюбною Попелюшкою. Дівчина може гарно вчитися, захищати дисертацію, робити кар’єру у бізнесі чи в політиці. Але ж автори знають (чи вони собі так думають, уявляють, фантазують), що УСІ дівчата міста Херсона прагнуть вдало вийти заміж і не більше. Це узагальнення, яким знівелювали різність дівчат, жінок Херсона.

5. Цей відверто принизливий для жінок текст супроводжується сексистськими зображеннями.

Оголені груди, підняті спідниці, розставлені ноги, пляшка в руках. Це такі жінки Херсона (або ДЄВУШКІ, як зазначено в путівнику)? Такими їх мають побачити гості нашого міста і ототожнити всіх нас з цими образами? Сексуальними і без ознак інтелекту (справжні об’єкти для втіхи). Досить тонка межа між АРТом та сексизмом.

Отже, якщо читати даний розділ звертаючи увагу на зміст слів, ХЕРСОНСЬКІ ДЄВУШКІ – це предмет, річ або об’єкт, які стали результатом зв’язку між близьким кровними родичами («инцест разных этносов налицо»). А також, вони є «спелым фруктом», «бомбой, взрывающей мозг», «с волнующе-нежным темпераментом, который будоражит сознание». А головне їх прагнення - вдало вийти заміж чи, принаймні, закохатися.

Дівчата Херсона, Ви себе так сприймаєте? Чи не ображають Вас такі узагальнення?
Якщо до вас підійдуть хлопці з інших міст або іноземці з двозначними пропозиціями, не дивуйтесь. Можливо, гості нашого міста читали розділ «ДЄВУШКІ», у якому так «влучно та поетично» описуються херсонські дівчата.
Отже, я вважаю, що цей текст та візуальні зображення, що його супроводжують, є сексистськими (Сексизм (англ. sexism, от лат. sexus — пол) — мировоззрение, при котором утверждается неравное положение и разные права полов. Может проявляться ненавистью, недооценкой или предубеждением по отношению к представителям соответствующего пола в целом, либо стереотипизацией суждений по отношению к представителям соответствующего пола (например, ожидание от мужчин мужественности, от женщин — женственности).
З повідомлень, що з’являютья у соціальних мережах, я дізналась, що планується перевидання путівника. Сподіваюсь, що автори перероблять розділ «Дєвушкі», усунувши з тексту сексистські вислови та зображення.

2 коментарі:

  1. Оля, спасибо большое за статью!!!! Высказали все мои мысли (и про сексизм и про то, что автор на знает элементарных определений). Когда будут переиздавать, надеюсь, к Вам прислушаются или, по крайней мере, добавят раздел - Парни (конечно же, где будут отображены РАЗНЫЕ парни города Херсона)

    ВідповістиВидалити
  2. Олена Микитась29 вересня 2011 р. о 10:01

    Оля, дякую за експертну оцінку розділу видання, яке мабуть повинно було зробити Херсон більш привабливим.Ах і уви! Сумно! Хто хоче бачити наших дівчат такими? Стільки тренінгів з розуміння гендерних питань, дискусій про сексизм і нажаль от так! Я оптимістка, інформувати, інформувати та інформувати! Продовжуємо працювати далі! І ще пропозиція до авторів різних видань - звертайтесь до експертів! Робіть експертну оцінку і буде менше проблем! О. Микитась

    ВідповістиВидалити